dbanie o futro i uszy królika

Dbanie o futro i uszy królika

Króliki to zwierzęta znane ze swojej dbałości o higienę. Zazwyczaj nie potrzebują dodatkowej pomocy w tym zakresie. W zupełności wystarcza, jeśli właściciel będzie regularnie kontrolował stan zdrowia tych zwierząt, ponieważ mimo wszystko zdarzają się sytuacje, kiedy odpowiednia ingerencja jest niezbędna.

Trzeba mieć tylko na uwadze, że problem z higieną może być objawem jakiejś choroby zwierzęcia, ponieważ to właśnie zwierzęta chore zazwyczaj mają problemy z odpowiednim dbaniem o siebie. W takich przypadkach konieczne jest odwiedzenie weterynarza.

Pielęgnacja furta

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym futra króliczego jest jego regularne wyczesywanie szczotką o średniej twardości, raz w tygodniu. Króliki ras bardzo krótkich nie powinny być czesane w ogóle, a te z bardzo długim futrem mogą być czesane nawet codziennie. W przeciwnym razie ich futro może się filcować. Przeciętne zwierzę powinno być czesane dwa razy częściej w okresie linienia.

W czasie wykonywania tego zabiegu wart jest też spojrzeć na spód łap królika. Sfilcowane futro i drobne ranki w tym miejscu są zazwyczaj oznaką nieprawidłowego podłoża w klatce zwierzęcia, które należy wymienić na lepsze, bardziej delikatne.

Trzeba też regularnie sprawdzać stan futra w okolicach odbytu. Wszelkie problemy trawienne zazwyczaj pokazują się pierwsze właśnie w okolicach tej części ciała zwierzęcia. Jest to też ważna kwestia higieniczna, ponieważ wydzieliny organów płciowych królika mogą zalegać w jego futrze pod postacią brązowych grudek, które z czasem zaczynają pachnieć w wyjątkowo nieprzyjemny sposób. Te miejsca najlepiej czyścić wacikiem nasączonym mleczkiem dla niemowląt.

Pielęgnacja futra królika

W żadnym razie nie należy kąpać królika. Jeśli zwierzę się mocno zabrudzi, powinno się myć tylko miejsce brudne poprzez moczenie wacika w ciepłej wodzie i przecieranie go. Zaraz potem królika należy osuszyć. Przemoczenie zwierzęcia to sposób na przeziębienie go. Króliki są niestety bardzo podatne na przeziębienia. Woda do mycia królików powinna być wolna od chloru, wiec nie powinna to być zwykła woda z kranu. Jeśli nie ma innej opcji, należy ją najpierw przegotować i wystudzić.

Dbanie o uszy

W uszach królika może pojawiać się wydzielina, która nie powinna tam jednak zalegać, ponieważ może to powodować powstawanie stanów zapalnych. Jeśli do tego dojdzie, konieczne jest leczenie antybiotykowe, więc właściciel królika powinien przynajmniej raz w tygodniu robić szybki przegląd jego uszu w celu sprawdzenia, czy wszystko jest z nimi w porządku. Częstotliwość podejmowanych zabiegów jest zależna od rasy posiadanego królika. Rasy z uszami wiszącymi są zdecydowanie bardziej podatne na problemy związane z tym czynnikiem.

Czyszczenie uszu jest proste. Wymaga zastosowania zwilżonego w wodzie patyczka. Zwilżenie jest konieczne, ponieważ patyczek suchy będzie powodował podrażnienia delikatnej skóry ucha i może nawet sprawiać silny ból. Jeśli zwierzę broni się przed tym zabiegiem i właściciel nie umie sobie poradzić, powinien poprosić o pomoc weterynarza.