dieta odchudzająca dla kota

Dieta odchudzająca

Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że przyczyną wielu chorób określanych jako cywilizacyjne a więc cukrzycy, nadciśnienia, zwyrodnienia chrzęstno – kostnego będzie otyłość. Okazuje się, że nie tylko dotyczy to ludzi. Na alarm biją również lekarze weterynarii. Obecnie jak się szacuje jedna czwarta ogólnej liczby domowych zwierząt ma problem z nadwaga. Ilość ta rośnie w bardzo szybkim tempie.

Przyczyną jest przekarmianie zwierząt. Wielu opiekunów nazbyt pobłażliwie traktuje kwestię diety dla zwierzaka. Dodatkowo negatywnie wpływa na to również ograniczona ilość ruchu. Energia jaka jest dostarczona z pożywieniem dla zwierzaka nie będzie następnie wykorzystywana i jest magazynowana w formie tkanki tłuszczowej. Zwierzęta, które są przejedzone są ospałe, mało aktywne, nie mają energii. W dłuższej perspektywie czasu efektem złego żywienia będą choroby. Nie należy więc ryzykować możliwości ich wystąpienia. Jeśli widzimy, że zwierzak się zaokrągla powinno się wcześniej podjąć odpowiednie środki.

Jak zapobiegać tyciu?

Istotne będzie stosowanie diety z taką ilością kalorii, która będzie odpowiednia do potencjału energetycznego naszego zwierzaka. Inne zapotrzebowanie ma szczeniak, który dużo się rusza, inne oczywiście pies, który więcej czasu spędza w domu niż na podwórku, a inne również zwierzak w ciąży. Jeśli więc nie wiemy jaką ilość powinno się podać zwierzakowi można się również udać do weterynarza, by od niego dowiedzieć się jaka powinna być prawidłowa waga oraz jaką dawkę jedzenia można danemu zwierzakowi podawać. Ważnym będzie również to, by odpowiedniej dawki kalorii gwarantować zwierzakowi także odpowiednie zestawienie składników jakie będą pojawiać się w tych posiłkach.

Dieta odchudzająca dla psa

Warto pamiętać, że ilość tych składników będzie wpływać na kondycję, wagę zwierzaka. Jeśli nie wiemy jak odpowiednio skomponować tą dietę będzie można znaleźć w sieci wiele interesujących artykułów, które zajmują się tą tematyką i dzięki temu będzie można dowiedzieć się jak przygotowuje się zbilansowane posiłki. Tak jak w przypadku ludzi wrogiem dobrej sylwetki będzie podjadanie, tak samo to wygląda w przypadku zwierzaków i o tej kwestii zawsze warto pamiętać. Zadaniem właściciela danego zwierzaka będzie zawsze kontrolowanie ilości i jakości podawanego jedzenia.

Niewystarczająca ilość ruchu również może być przyczyną nadwagi czy otyłości. Zapewnić warto zwierzakowi odpowiednią, codzienną dawkę aktywności. Łatwiej zapobiec powikłaniom związanym z nadwagą, niż później je leczyć. Warto także pamiętać, że niekiedy również tycie może być związane z jakąś chorobą jaka będzie dotykać danego zwierzaka i to na pewno taka kwestia, na którą również warto zwracać uwagę. Są skłonności do tycia u zwierząt, dlatego u poszczególnych gatunków może wyglądać to tycie inaczej.

Jeśli okaże się, że zwierzak ma problem z nadwagą będzie trzeba pomyśleć o stosownej zmianie jego diety i wprowadzeniu czegoś na kształt odchudzania. Niekiedy ograniczenie posiłków i ich kaloryczności może stać się kluczem do tego, by zwierzak mógł wrócić do zdrowia.