dieta dla psa przy niedokrwistości

Dieta przy niedokrwistości

Niedokrwistość popularnie jest nazywana anemią i to bardzo groźna choroba zwierząt. Możemy rozróżnić niedokrwistość hemolityczną a także niedoborową. W pierwszym przypadku rozpad erytrocytów a także uwalnianie hemoglobiny do osocza będzie wynikiem predyspozycji organizmu albo też będzie wynikać z chorób grzybicznych, bakteryjnych bądź nowotworów.

W wyniki złego działania układu immunologicznego własne krwinki identyfikowane są przez organizm jako takie, które niosą zagrożenia. Zostają neutralizowane przez specjalne przeciwciała. Czasami powstające erytrocyty są źle zbudowane albo też jest ich zbyt mało. To sprawia, że zdrowie zwierzaka stopniowo się pogarsza. Z anemią na tle niedoborowym mamy do czynienia gdy do organizmu nie będzie docierać w odpowiedniej ilości żelazo, białko czy witaminy. Nieleczona niedokrwistość może nawet doprowadzić do śmierci.

Dieta w trakcie choroby

Najważniejsza będzie dieta gdy chodzi o niedokrwistość na tle niedoborowym a także w sytuacji zatrucia pokarmowego, którego efektem jest właśnie anemia. Spożywanie roślin cebulowatych jest tutaj niebezpieczne. Tam powstają bowiem siarczki i siarczany, które doprowadzają do hemolizy i przez to jak wiadomo mniejsza będzie ilość czerwonych krwinek. Jeśli występuje niedokrwistość to w takiej sytuacji z roślin cebulowatych lepiej będzie całkowicie rezygnować. Organizm, który będzie nadwyrężony działaniem niezdrowych substancji może być trwale uszkodzony. W przypadku lekkiego zatrucia niedokrwistość przebiegać może praktycznie bez objawów. Jedynym sposobem na jej rozpoznanie będą badania laboratoryjne.

Dieta dla zwierzaka

Składniki diety

W zależności od tego z czego wynika anemia można postawić na różne składniki diety. Jeśli chodzi o infekcje bakteryjne czy grzybiczne będzie trzeba rozważyć ograniczenie poboru węglowodanów. To one stanowią pożywkę dla tych organizmów i doprowadzają do ich wzrostu. W przypadku problemów nowotworowych należy zwracać uwagę na składniki, które będą miały działanie antyrakowe a jednocześnie krwiotwórcze. Sprawdzi się brokuł, cytrusy. Korzystnie będą działać wszystkie składniki spożywcze, które dostarczać mogą witaminy z grupy B, żelazo czy witaminę C oraz miedź. Te związki mają kluczową rolę, gdy chodzi o erytropoezę.

Ich suplementacja jest w przypadku niedoborów ważnym aspektem leczenia. Niezależnie od tego jakie są przyczyny anemii dieta stosowana w trakcie jej przebiegu musi przede wszystkim być lekkostrawna. Przeciążony a także osłabiony organizm nie może poświęcić zbyt dużo energii na sprawy związane z metabolizmem. Mimo tego, że będziemy musieli uzupełniać niedobory, nie wolno podawać zwierzętom posiłków niezbilansowanych. Istotna będzie informacja, że mineralne składniki muszą być zawsze uzupełniane w odpowiedniej ilości. Koniecznie musimy pamiętać o odpowiednich proporcjach.

Jeśli suplementacja będzie zbyt obfita przy jednym ze składników będzie to zaburzać możliwość korzystania z innych składników, przez co zamiast poprawy będziemy widzieć niedobory na innym tle, które będą wywoływać odmienne od dotychczasowych objawy. Określenie odpowiedniej diety dla zwierzaka, który ma problem z niedokrwistością to jedna z dróg dochodzenia do zdrowia, dodatkowo trzeba się wspierać leczeniem farmakologicznym. Z tego powodu kształt jadłospisu zawsze musi brać pod uwaga jaka jest geneza choroby.