dom dla królika

Dom niebezpieczny dla królika

Każdy królik powinien mieć możliwość biegania po mieszkaniu. Zanim jednak będziemy chcieli wprowadzić królika do domu trzeba się zastanowić w jaki sposób zabezpieczyć mieszkanie, by eliminować zagrożenia.

Króliki w naturalnych warunkach kopią nory, gryzą gałązki, sprawdzają teren szukając pożywienia. Królik domowy zachowuje się podobnie, ale środowisko w jakim żyje będzie inne, a co za tym idzie może dokonać wielu zniszczeń. Kopanie nory jest instynktowne, dlatego będzie występować kopanie dziur w kanapie, dywanie czy fotelu. Zamiast gałązek chętnie obgryzie kable. Podgryzanie korzonków zastąpi podgryzaniem przewodów elektrycznych.

Oprócz tego, że mieszkanie jest narażone na zniszczenia, pupil może przypłacić naturalne skłonności zdrowiem czy życiem. Może zatruć się roślinami czy porazić prądem, kawałki tkanin mogą zatkać przewody pokarmowe.

Jak zabezpieczyć mieszkanie?

Mieszkanie trzeba zabezpieczyć biorąc pod uwagę skłonności niszczycielskie jakie ma królik. Trzeba zwracać uwagę na takie elementy wystroju, które mogą stanowić zagrożenie. Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć kable, ponieważ dla królika to spora pokusa. Koniecznie chowamy kable w specjalnych osłonkach, kable można ukryć w podłodze albo za meblami. Należy uniemożliwić dostęp do wejścia za takie urządzenia jak pralka czy lodówka.

Ze względu na ryzyko zatrucia należy oczywiście usunąć wszelkie kwiaty, środki czystości, chemiczne preparaty oraz jedzenie, które nie będzie dla niego odpowiednie. Wszelkie schowki, szafy, miejsca pod wanną należy zabezpieczyć. Króliki kopią również dziury w kanapie i dlatego trzeba zwracać uwagę na to co za kanapą i w jej wnętrzu. Ponadto zawsze dosuwamy krzesła i stołki do stołów, ponieważ króliki mogą wspinać na wyższe miejsce w mieszkaniu. Książki ustawiamy wysoko albo zamykamy w szafkach.

Królik domowy

Króliki chętnie obgryzają brzegi dywanów, wykładzin, chodników. Gdy zobaczymy, że dywan jest pogryziony należy przykryć miejsce czymś ciężkim. Po pewnym czasie nie będzie już zainteresowania tym miejscem po stronie królika. Niektóre meble mogą wyglądać jak pożywienie w oczach królika i dlatego warto zadbać o taką aranżację wnętrza, która nie będzie kusić.

Usuwamy z otoczenia torby foliowe, reklamówki. Królik skuszony zapachem jedzenia wydobywającym się z torby może się zaplątać albo udusić. Kolejna ważna sprawa to zabezpieczenie balkonu. Trzeba zakryć barierki, by zwierzak się nie prześlizgnął pod nią. Używamy materiału, którego królik nie będzie w stanie przegryźć. Dodatkowo kwiaty doniczkowe powinny być poza zasięgiem zwierzaka.

Jak zapobiec niszczeniu mieszkania przez królika?

Trzeba zapewnić królikowi odpowiednią ilość miejsca do zabawek i samych zabawek, by w ten sposób mógł je niszczyć i nie będzie wtedy interesował się elementami wyposażenia naszych wnętrz. Jeśli królik chętnie kopie dziury również warto mu do tego miejsce zorganizować. Jeśli królik chętnie się wspina unikajmy ustawienia elementów, które będą to ułatwiać, natomiast zamiast tego należy ustawić takie elementy, które tą wspinaczkę będą w stanie utrudnić.