gryzonie i zdrowie ich zębów

Gryzonie i zdrowie ich zębów

Gryzonie mają zwyczaj gryzienia wszystkiego, co tylko znajdzie się w ich zasięgu, jeśli tylko nie jest to twardsze od ich zębów. Spowodowane jest to faktem stałego wzrostu ich siekaczy i związaną z tym koniecznością ich ścierania. Problem pojawia się wtedy, kiedy w ich otoczeniu są jakieś nieodpowiednie do zjadania rzeczy.

Kartony, papier, drewno, tkaniny, skóry… Wszystko to może ginąć w ich siekaczach, a w domu z takich materiałów stworzona została masa rzeczy, która raczej powinna przetrwać. Prawdziwy problem pojawia się wtedy, kiedy zaczynają im smakować przewody elektryczne.

Zwierzęta żyjące na wolności nie mają takich problemów, ponieważ wszystko dookoła jest dobre do jedzenia i na zwykłych pokarmach w zupełności skutecznie zniszczą sobie zęby. Są to ich narzędzia pracy, na przykład do budowania nory. W warunkach domowych mają mniej możliwości do takiej pracy.

Zdrowe uzębienie

Nie wszystkie gryzonie to roślinożercy z układem zębów typowym dla tych zwierząt, czyli z wielkimi, wysuniętymi siekaczami, za którymi nie ma kłów. Z boku znajdujemy zwarte zęby trzonowe, przed którymi jest diastema, czyli właśnie odcinek bez zębów. Niezależnie jednak od upodobań zwierzęcia, jeśli jest to gryzoń, jego zęby rosną przez cały czas. Siekacze gryzoni są bardzo ostre i lekko wygięte w łuk. Siekacze dolne są krótsze od górnych i mogą być bardzo zróżnicowane u różnych gatunków. Szynszyle mają siekacze górne krótsze aż o połowę od dolnych, a u świnki morskiej różnica to maksymalnie 30-40%. Największe zęby mają wiewiórkowaci przedstawiciele gryzoni z pieskami preriowymi na czele.

Zdrowe zęby gryzoni

Siekacze zdrowych gryzoni powinny mieć odcień żółty lub pomarańczowy, a nawet brązowy. W ich przypadku jest to jak najbardziej oznaka zdrowia. Duża diastema, czyli przerwa zaraz po siekaczach, jest w pełni normalna. U niektórych gatunków pojawiają się zęby przedtrzonowe, a u innych dopiero same zęby trzonowe. Są gatunki zwierząt, u których trzonowce i przedtrzonowe są zakrzywione, a u innych zęby mają trójkątny kształt. Zadaniem tych zębów jest rozcieranie pokarmu, więc zawsze są szorstkie, ale ich dokładne kształty są bardzo różne i czasami mogą być faliste, a kiedy indziej niemal całkiem płaskie.

W przeciwieństwie do siekaczy, zęby trzonowe i przedtrzonowe nie zawsze rosną przez całe życie zwierzęcia i jeśli coś się z nimi stanie, będzie to ogromny problem dla gryzonia. Warto zauważyć, że gryzonie mogą mieć bardzo różną ilość zębów w swojej szczęce. Zazwyczaj siekacze są dwa, ale ilość zębów trzonowych i zwłaszcza przedtrzonowych, które nie zawsze pojawiają się w ogóle, może powodować, że niektóre gatunki mają o 1/3 więcej zębów niż inne.

Profilaktyka

Najważniejszym elementem profilaktyki zdrowia zębów u gryzoni jest oczywiście podawanie zwierzętom pokarmu, który będzie skutecznie je ścierał bez ryzyka uszkodzenia. Zwierzę będzie samo szukało możliwości ścierania zębów, więc równie ważne jest zapewnienie mu otoczenia, którego nie będzie w stanie gryźć. Dobrym pomysłem jest zapewnienie zwierzęciu dużej ilości siana.