niewydolność nerek u kota - dieta

Jak karmić kota z niewydolnością nerek?

Jeśli u kota zostanie stwierdzona niewydolność nerek, jego leczenie powinno zostać zainaugurowane tak szybko, jak to tylko jest możliwe. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie przeciwstawić się silnemu zatruciu organizmu, do jakiego schorzenia nerek często są nas w stanie doprowadzić. Nieleczona niewydolność jest niebezpieczna również dlatego, że w skrajnym przypadku może spowodować śmierć zwierzęcia.

Na szczęście, zarówno szybka diagnoza, jak i dostosowanie się do zaleceń lekarza sprawiają, że czas rozwoju choroby jest spowolniony, a do tego komfort życia kota ulega poprawie. Nie można przy tym zapominać, że to dieta ma szczególnie dużą rolę w procesie leczenia.

Dieta dla kota „nerkowca”

Dieta taka powinna przede wszystkim wspomagać leczenie choroby, choć nie można zapominać i o tym, że musi zarówno poprawiać ogólny stan zdrowia kota, jak i jego samopoczucie. Jeśli więc mielibyśmy wymienić najważniejsze zasady, na jakich opierać się ma żywienie kota z niesprawnymi nerkami, w pierwszej kolejności wspomnielibyśmy o pożywieniu niskobiałkowym, w dalszej zaś o możliwie jak najniższym poziomie fosforu w kociej diecie. Pokarm powinien być dopasowywany tak, aby kot nie miał poważniejszych problemów z wydalaniem zbędnych produktów przemiany materii.

Warto też się zatroszczyć o atrakcyjny smak pożywienia i odpowiednią proporcję kwasów omega-6 i omega-3. Najwięcej problemów wywołuje ustalenie, jaka powinna być obecność białka w diecie naszego kota. Warto więc pamiętać o tym, że w czasie rozpadu białka pojawia się azot, a usunięcie jego nadmiaru może być problematyczne, gdy kot ma chore nerki. Nie można zatem zapominać o tym, że pożywienie, choć niskobiałkowe, powinno jednak zawierać pewną ilość białka, w innym wypadku bowiem kot będzie miał problem z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu.

Niewydolność nerek u kota

Jeśli więc białko pojawia się w pożywieniu, należy dążyć do tego, aby charakteryzowała je wysoka jakość. To praktycznie wyklucza obecność w diecie białka pochodzenia roślinnego znanego z nadmiernego obciążenia dla nerek. Jeśli postaramy się obniżyć zawartość fosforu w kociej diecie, również powinniśmy być zadowoleni, podejście takie minimalizuje bowiem ryzyko zwiększenia poziomu fosforanów we krwi, a to z kolei sprawia, że pojawia się ryzyko z przyswajaniem wapnia. Niska zawartość fosforu sprawia też, że tempo problemów z nerkami ulega zahamowaniu.

Jeśli zadbamy o te składniki, które przyspieszają wydalanie, nasz kot również powinien być zadowolony. To właśnie takie produkty pozwalają na dostarczanie kotu potrzebnego mu przecież białka, one też sprawiają, że łatwiej pozbywa się on azotu. Dziś nie musimy już zresztą sami ustalać ich optymalnych proporcji, z pomocą przychodzą nam bowiem charakteryzujące się wyjątkową skutecznością gotowe karmy lecznicze.

Także odpowiednia proporcja kwasów omega-6 i omega-3 nie została tu wspomniana przez przypadek. Pozwala ona na łagodzenie stanów zapalnych, a jednocześnie obniża zbyt wysokie ciśnienie, jakie często pojawia się w kłębuszkach nerkowych. Pozwala to na spowolnienie tempa, w jakim rozwija się choroba.