zęby u gryzoni

Kłopotliwe uzębienie gryzoni

Gryzonie posiadają w ustach coś, co może stanowić dla nich śmiertelne zagrożenie. Są to ich własne zęby, a konkretnie siekacze, które jeśli nie będą się systematycznie ścierać, urosną tak bardzo, że nie będą mieścić się w jamie ustnej zwierzęcia. Spowoduje to jego śmierć głodową. Zapobiegać można temu poprzez podawaniu zwierzętom odpowiedniego pokarmu i zabawek, które będą stymulowały prawidłowe ścieranie się zębów.

Problemy z tym związane są zazwyczaj wynikiem nieprawidłowego dbania o zwierzątko domowe, podawanie mu niewłaściwych rzeczy i przygotowywanie niewłaściwej dla zwierzęcia diety.

Kontrola jamy ustnej gryzonia

Zęby gryzonia muszą być regularnie kontrolowane nie tylko pod względem tego, czy nie pojawiła się na nich próchnica lub nie ma jakichś problemów z dziąsłami. Bardzo istotne jest to, czy zęby nie przerastają lub czy nie pojawiły się ich złe kształty. W przypadku gryzoni domowych jest to poważny problem, ponieważ ich pyszczki są małe, wiec w oczywisty sposób bardzo małe są też ich zęby, a do tego nie są to zwierzęta, które chciałyby się szczerzyć dla właściciela. Mniejszy problem jest jeszcze z siekaczami, które są zazwyczaj dobrze widoczne podczas żerowania, ale wszystkie kwestie związane z zębami ułożonymi bliżej policzków są już niezwykle trudne do wychwycenia.

Przyjrzenie się zębom trzonowym jest niezwykle trudne, ale już spojrzenie na siekacze może być dobrą informacją odnośnie tego, co dzieje się z zębami przy policzkach. Warto jest zwracać uwagę zwłaszcza na przebarwienia zębów. Nagła zmiana zabarwienia może być znakiem procesu chorobowego.

Typowe problemy dentystyczne

Typowym problemem gryzoni jest wada zgryzu. Może to być problem wrodzony lub nabyty. Często też przydarzają się złamania zębów oraz uszkodzenia powierzchni zębów spowodowane czynnikami mechanicznymi. Oprócz tego może dochodzić także do przerostu siekaczy lub powstawania tak zwanych ostróg, czyli wyrostków zębowych, które kaleczą policzki.

Zęby gryzonia

Złamania

Gryzonie często próbują gryźć rzeczy, których nie powinny, dlatego trzeba kontrolować przedmioty jakie znajdują się w klatkach. Typowym efektem takiej próby jest złamanie zęba. Często jest to pośrednio spowodowane dietą ubogą w wapń. Dużym czynnikiem ryzyka jest też nieprawidłowy zgryz, więc jeśli zwierzę ma nieprawidłowy zgryz, powinna zostać dokonana jego korekta, najlepiej przez lekarza weterynarii.

Zbyt duże siekacze

Typowym problemem pojawiającym się u zwierząt w rękach niedoświadczonych hodowców są przerastające siekacze. Utrudniają one pobieranie pożywienia, a w bardziej skrajnych przypadkach mogą nawet zacząć wrastać w podniebienie co prowadzi do groźnych powikłań.

Próchnica

Jak wszystkie zwierzęta posiadające zęby, gryzonie są narażone na rozwój próchnicy. Ta choroba spowodowana jest najczęściej nieodpowiednimi pokarmami, które mają w sobie zbyt dużo cukrów. W typowej diecie są to dodatki rzeczy, które w ogóle nie powinny się w niej znaleźć, a wynikają z rozpieszczania zwierzęcia. Dieta bogata w węglowodany ma podobny efekt.