niedoczynność tarczycy u psa

Niedoczynność tarczycy – prawidłowa dieta

Niedoczynność tarczycy to najczęściej choroba dziedziczna, w wyniku której w organizmie zwierzęcia produkowane są przeciwciała zwalczające hormony produkowane przez tarczycę. W związku z tym, że największe nagromadzenie tych hormonów znajduje się w samej tarczycy, także ona jest bezpośrednio atakowana przez układ immunologiczny.

Skutki choroby są nieodwracalne, a widoczne stają się dopiero wtedy, kiedy około połowa komórek jest już uszkodzona. Celem leczenia jest zahamowanie dalszej degradacji komórek tarczycy.

Czasami pojawia się także wtórna postać problemów z tarczycą. Związana jest ona z nieprawidłową pracą przysadki mózgowej. Zmienia się wtedy gospodarka chemiczna w organizmie, co bezpośrednio wpływa w negatywny sposób na działanie tarczyce. W niektórych przypadkach niedoczynność tarczycy to także efekt istnienia nowotworu, pojawiających się infekcji, leczenia antybiotykami czy nieprawidłowej diety.

Dieta

Objawów niedoczynności tarczycy jest wiele i w dużej mierze są one niespecyficzne, czyli trudno jest je bezpośrednio powiązać właśnie z niedoczynnością tarczycy. Najbardziej widoczne jest ograniczanie zdolności organizmu do prowadzenia procesów metabolicznych, co skutkuje powstanie zjawiska jakim jest otyłość. Wolniej przyjmowane są składniki odżywcze, a metabolizowanie leków i usuwanie toksyn zajmuje więcej czasu. Organizmowi trudniej jest regenerować się i budować nowe komórki. Zwierzę staje się apatyczne, jest mniej skłonne do aktywności, może wypadać mu sierść, jego temperatura ciała obniża się, a częstość akcji serca spada. Wielkie znaczenie zaczyna tutaj przyjmować dieta, ponieważ cały organizm nie działa optymalnie, więc jego odżywianie we właściwy sposób jest konieczne dla minimalizowania szkodliwych zjawisk zachodzących w organizmie.

Wspomaganie pracy tarczycy

Lecznicza dieta

Zwierzę w czasie leczenia musi otrzymywać pożywienie z odpowiednią zawartością hormonów, których mu brakuje, ponieważ uszkodzony organ nie jest w stanie ich samodzielnie produkować w wystarczających ilościach. Oprócz tego, organizm powinien być wspierany przez odpowiednio zbilansowaną dietę. Duże znaczenie ma tutaj w szczególności jod, który związany jest ze skutecznym transportem cząsteczek wody w organizmie. Jego wpływ na inne funkcje organizmu także jest bardzo istotny. W naturze jest go bardzo dużo przede wszystkim w rybach oraz w warzywach, ale tylko jeśli rosły na glebie bogatej w jod.

W przypadku niedoboru jodu występuje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że zwierzęciu będzie brakowało także szeregu innych ważnych pierwiastków. Konieczna jest oczywiście odpowiednia suplementacja tych składników. W diecie najważniejsze jest jednak podawanie odpowiednio wysokowartościowego białka w odpowiedniej ilości.

Trzeba pamiętać, że dieta jest tutaj jedynie dodatkiem do leczenia. Problemy z tarczycą rzadko są spowodowane samymi czynnikami dietetycznymi, więc wyeliminowanie ich tylko w ten sposób jest raczej niemożliwe. Konieczne jest skonsultowanie się z weterynarzem i podjęcie szeregu odpowiednich działań.