Objawy chorobowe u psa

Wiele osób zastanawia się w różnych sytuacjach czy zachowania psa są prawidłowe, czy przypadkiem nie będą świadczyć o chorobie naszego pupila. Poniżej przedstawimy wiec jakie najczęściej objawy mogą występowania, które mogą zaniepokoić każdego posiadacza psa i nie powinno się ich bagatelizować.

Należy pamiętać, że te różne objawy będą dotyczyć tych, które najczęściej się pojawiają, jednak nie będą pokazywać wszystkich jakie mogą występować. W przypadku wątpliwości jakie mogą się pojawić co do stanu zdrowia psa jedyną słuszną decyzją będzie wizyta u lekarza, weterynarza, który będzie mógł ocenić jaki jest stan kliniczny i w razie potrzeby będzie zalecał jakie podjąć działania, powie jakie leki należy podać.

Te dość często pojawiające się objawy to biegunka, wymioty – to również takie objawy, które są bardzo uciążliwe i dla zwierzaka i dla samego właściciela. Objawy mogą występować razem lub osobno i ogólnie będą świadczyć o różnorakich problemach z układem pokarmowy. Może być to zapalenie żołądka, jelit, wątroby, choroby zakaźne, ciało obce w układzie pokarmowym, a nawet nowotwory, które będą w obrębie układu pokarmowego występować. Przy stawianiu diagnozy lekarz może mieć wiele pytań, które będą dotyczyć między innymi tego jak wygląda kał, jaką ma zawartość czy występują wymiociny, jak często.

To wszystko ma istotne znaczenie, by ocenić jaki stan choroby dotyczy danego psa. Pierwsze działanie jakie będzie można podjąć to dobowa głodówka jaką będzie można przygotować dla psa. Czasami właśnie takie działanie będzie w stanie zwierzakowi pomóc i będzie można pokonać te objawy, które mogą występować ze względu na przejedzenie czy niestrawność. Jeśli objawy będą się dodatkowo wzmagać albo też będą utrzymywać się przez kilka dni to oczywiście trzeba się udać do weterynarza, by ten mógł postawić diagnozę i ewentualnie określić jakie działania należy podjąć, by z tymi objawami skutecznie walczyć.

Stan zdrowia psa

Kaszel, duszność

Kaszel dość często określony będzie przez właścicieli zwierząt jako charczenie, chrumkanie, odruch wymiotny. Może również pojawić się wyciągnięta ku przodowi, wyprostowana szyja, wyciąganie głowy ku górze, niechęć do ruchu, przyjmowanie pozycji, która będzie ułatwiać oddychanie. Jeśli takie sytuacje się pojawiają będzie trzeba zauważyć, że może chodzić o schorzenia układu oddechowego. Często jednak te objawy mogą także dotyczyć problemów kardiologicznych. Nie powinno się takich objawów bagatelizować i praktycznie zawsze będzie trzeba udawać się do weterynarza, które oceni jaki może być problem.

Apatia, brak apetytu

Zwierzaki tak jak ludzie mogą mieć gorszy dzień i brak humoru. Jeśli jednak pies nie będzie jadł kilka dni i występują również inne objawy to będzie można zastanawiać się co się dzieje. Poza tym każdy zna charakter swojego psa i na tej podstawie warto ocenić czy zachowanie psa odbiega od normy i może świadczyć o jakiś poważniejszych problemach zdrowotnych. Jeśli takie objawy będą się utrzymywać można udać się do weterynarza, ponieważ mogą się one wiązać z wieloma sytuacjami fizjologicznymi, chorobowymi, które będzie trzeba określić.