odbudowa filmu łzowego

Odbudowa filmu łzowego

Film łzowy to specjalna warstwa wilgoci znajdująca się na rogówce i spojówce oka. Chroni te elementy oka przed wyschnięciem. Ma on też znaczenie dla odżywiania zewnętrznych warstw oka i zapewniania im właściwego komfortu podczas codziennego funkcjonowania czy też widzenia.

Rozróżnia się trzy warstwy filmu łzowego. Najgrubsza jest frakcja wodna, chociaż trzeba mieć na uwadze, że jest to zaledwie siedem mikrometrów wody. Rozpuszczone są w niej elektrolity, białka, polimery czynne, glukoza, a także odbierany od komórek mocznik. Także tutaj znajdziemy aktywne przeciwciała, globuliny i różne mechanizmy obronne organizmu, które skutecznie walczą z bakteriami w oku, co jest jedną z podstawowych funkcji łez. Frakcja wodna powstaje dzięki pracy gruczołów łzowych oraz wysiłkowi tak zwanej trzeciej powieki, u człowieka szczątkowej.

Z kolei najcieńszą warstwą filmu łzowego na oku człowieka jest frakcja lipidowa. Jej grubość nie dochodzi do 0,1 mikrometra. W temperaturze ciała ta frakcja jest płynna. Produkują ją specjalne gruczoły łojowe Meiborna znajdujące się na krawędziach powiek ocznych. Głównym zadaniem frakcji tłuszczowej jest ograniczanie parowania frakcji wodnej z powierzchni oka. Dzięki frakcji lipidowej rozprowadzanie łez po powierzchni oka jest też łatwiejsze i skuteczniejsze.

Frakcja śluzowa to frakcja położona bezpośrednio na strukturach oka. Śluz budujący tą frakcję wytwarzany jest w kąciku oka. Zadaniem śluzu jest tworzenie połączenia pomiędzy warstwą wodną filmu łzowego oraz strukturami rogówki, które są hydrofobowe (odpychają wodę). W śluzie znajdziemy globuliny i lizozym. Jest to skuteczna pułapka dla bakterii, która dodatkowo jest w tanie wypełniać wszystkie nierówności rogówki i sprawia, że lekko poprawia się jakość wiedzenia. Część śluzu rozpuszcza się we frakcji wodnej, co poprawia działanie całego filmu łzowego.

Suche oko psa - odbudowa filmu łzowego

Dla prawidłowego działania filmu łzowego niezbędne są dobrze pracujące powieki. Zadaniem powiek jest skuteczne rozprowadzanie łez po całym oku, co z kolei jest możliwe też poprzez odpowiednie działanie filmu łzowego, który pomaga w bezproblemowej pracy powiek.

Powieki mają duże znaczenie także w czasie snu. W tym czasie są one barierą, która zapobiega wysychaniu oka. Działają też jako tak zwana pompa powiekowa, czyli mechanizm usuwania nadmiaru łez z oka. Ruch powiek powoduje wypychanie łez z worka spojówkowego, skąd potem trafiają do kanalików łzowych i ostatecznie na oko.

Zbyt mała produkcja łez

Zbyt mała ilość łez u młodych psów to często wada rozwojowa. Zdarza się, że jest ona ściśle związana z rasą czworonoga. W praktyce najczęściej do niedoboru łez dochodzi w wyniku rozwijania się autoimmunologicznych stanów zapalnych, które upośledzają funkcję oka. Możliwe są też uszkodzenia nerwów twarzowych. W takim przypadku zwykle cierpi tylko jedno oko. Jeśli przyczyna problemów związana jest z nerwami, zazwyczaj jej podłożem są przyczyny metaboliczne lub hormonalne. Czasowe problemy z ilością łez to z kolei zwykle kwestia drobnych infekcji.