opiekowanie się królikiem

Opiekowanie się królikiem

Jeśli ktoś już zdecydował, że będzie hodował królika, to musi się odpowiednio do tego przygotować. Przed wzięciem zwierzęcia, trzeba kupić wszystkie akcesoria oraz dowiedzieć się, co królik może jeść. Przyda się też zabezpieczenie mieszkania.

Trzeba też przestrzegać kilku zasad, aby królik mógł się czuć dobrze w domu, szczególnie kiedy przyzwyczaja się do nowych warunków. Nie można na początku popełnić błędów, bo królik nie będzie czuł się dobrze.

Na początku

W pierwsze dni królik powinien czuć się dobrze, nie można go niepokoić. Przez pierwsze dni powinien siedzieć w klatce, aby minął mu pierwszy stres. Lepiej go wtedy nie wyciągać z klatki i nie nosić na rękach.

Długość tego okresu zależy od tego, jakie przysposobienie ma królik. Niektóre są odważniejsze, inne płochliwe. Jeśli się go poobserwuje, to można zauważyć, kiedy minął czas przygotowawczy.

Kiedy wypuści się go pierwszy raz z klatki, nie trzeba go gonić, bo można go tym przestraszyć i starci zaufanie do właściciela. Królik powinien samodzielnie poznać nowy teren. Na początek teren dla niego powinien być mniejszy i stopniowo zwiększany.

Ustawienie klatki

Klatka musi być dla królika schronieniem. Ważne jest miejsce jej ustawienia, aby królik mógł czuć się tam bezpiecznie. Tam, gdzie jest klatka, lepiej nie zachowywać się zbyt głośno ani słuchać głośnej muzyki, włączać głośno telewizora, bo może to spowodować u królika stres i zdenerwowanie.

Kuchnia to nie jest dobre miejsce na ustawienie klatki królika, ponieważ jest tam mnóstwo zapachów oraz panuje ciągły ruch. Wszelkie mocne zapachy mogą negatywnie działać na słuch i węch zwierzęcia.

Jeśli ustawi się klatkę w przeciągu, to królik może zachorować (jest delikatnym zwierzęciem). Lepsze będzie zaciszne pomieszczenie.

Wyposażenie dla królika

Temperatura dla królika

Temperatura w pokoju, gdzie stoi klatka, nie może być za wysoka, aby nie doznał on udaru cieplnego. Najlepsze będzie 20-22 stopni.

Kiedy na zewnątrz jest bardzo ciepło, a króliki przebywają na balkonie, to muszą mieć miejsce, aby się schować. Jeśli ciągle znajduje się w działaniu promieni słonecznych, to może dostać udaru cieplnego, a to niekorzystnie odbije się na życiu i zdrowiu.

Pokarm dla królika

Królik musi mieć ciągle możliwość skorzystania z wody i siana. Jeśli wprowadza się zmiany, to powoli, aby nie doszło do problemów trawiennych. Warzywa i zielenina muszą być świeże, najlepiej nie z terenów skażonych chemią. Warzywa muszą być umyte i osuszone, a nigdy bezpośrednio z lodówki – dobre są te w temperaturze pokojowej.

Królikowi nie wolno podawać: czekolady, sera żółtego, wędlin.

Pielęgnowanie królików

Królików się nie kąpie. A jeśli dojdzie do dużego zabrudzenia, to tylko to miejsce można lekko umyć i wysuszyć. Dobrze też wykonać podstawowe szczepienia i dbać o higienę otoczenia.

Musi być poddawany opiece weterynaryjnej, nie można go narażać na stres.

Cenne informacje

Na króliki źle działa zmiana otoczenia i podróże. Nie wolno go podnosić za uszy i łapy ani za często nosić na rękach. Nie powinno się go zostawiać zbyt długo samego. Ważne jest zapewnienie mu swobodnego biegania przez kilka godzin – oczywiście pod kontrolą. Nie można też wymierzać mu kar.