wyprawka dla królika

Wyprawka dla królika

Zanim do domu trafi królik należy przygotować się na jego przybycie. Konieczne jest kompletowanie wyprawki między innymi klatki, wyściółki, kuwety, miseczek, poidełek, odpowiedniego pokarmu. Konieczny będzie transporter, akcesoria pielęgnacyjne i inne.

Klatka

To przede wszystkim element spełniający rolę bezpiecznego schronienia. Na początku w nowym miejscu królik na pewno będzie chciał takiego miejsca, ponieważ będzie szukał okazji, by się schować czy odpocząć. Klatka to ważny element wyprawki, dlatego, że na czas nieobecności w domu lepiej będzie tam właśnie królika zamknąć dla jego bezpieczeństwa oraz by uchronić mieszkanie przed zniszczeniami. Im większa będzie klatka tym lepiej, ponieważ królik chętnie korzysta z dużej przestrzeni. Warto pamiętać, że minimalnie klatka musi mieć 100 na 50 na 45 cm. Zbyt ciasna klatka sprawi, że zwierzak nie będzie się w niej dobrze czuł o czym warto będzie pamiętać.

Dno klatki musi być wykonywane z takiego materiału, który będzie można wygodnie utrzymywać w czystości. Najlepiej, gdy brzegi i dno są dość wysokie, ponieważ dzięki temu będzie się można ochronić przed rozsypywaniem się ściółki. Królika będzie to chronić przed przeciągami. Górna część powinna być przewiewna, dobrze będzie gdy królik będzie miał odpowiednią dawkę powietrza. Zamiast klatki można także przygotować niewielką zagrodę, gdy mamy nieco więcej miejsca. Przydaje się ona szczególnie gdy możemy ją ustawić na świeżym powietrzu. Elementy zagrody będzie można łączyć w dowolny sposób w zależności od możliwości oraz potrzeb. To rozwiązanie dobre dla królika, który będzie miął więcej swobody niż w klatce.

Dno klatki powinno być wykonane z materiału, który łatwo utrzymać w czystości. Najlepiej, gdy brzegi dna klatki są dość wysokie, gdyż zapobiegnie to rozsypywaniu przez zwierzę ściółki poza obręb klatki oraz uchroni królika przed przeciągami. Górna część klatki powinna być przewiewna (najlepiej ażurowa) oraz wyposażona w dwie pary drzwiczek: drzwiczki z boku klatki, przez które królik będzie wchodził i wychodził oraz drzwiczki u góry, które ułatwią nam sprzątanie klatki i wyjmowanie zwierzątka.

Wyposażenie klatki królika

Wyściółka i kuweta

Na dnie musimy mieć wyściółkę, trzeba przygotować także kuwetę toaletową, która powinna się znajdować w rogu klatki. Najlepiej wypełnić ją materiałem podobnym do tego jaki stosuje się również materiał podobny do tego jaki będzie stosowany na dnie klatki.

Miski, poidełko, pokarm

Należy również przygotować miseczkę z pokarmem i wodą. Warto zdecydować się na cięższy materiał jak stalowe miseczki. Unikamy plastiku, bo królik może go gryźć i połykać jego elementy. Należy dbać oczywiście o czystość tych materiałów, zwracając również uwagę na to by utrzymywać w czystości zarówno miseczki na jedzenie jak i poidełko.

Transporter

Klatka transportowa również będzie miała swoją istotną rolę, są bowiem takie sytuacje, w których będzie trzeba się wybrać się do weterynarza i wtedy specjalna klatka transportowa również będzie niezwykle potrzebna. Dlatego wśród elementów wyprawki również musi się ona znaleźć.